" />

O mnie

 

O MNIE

Mam na imię Milenka.

 

Urodziłam się jako wcześniak 1-szego października 2013, a powinnam w połowie grudnia. Ważyłam zaledwie 1100 gram, a mierzyłam 38 cm. Już w łonie Mamusi miałam swoją pierwszą operację przepukliny oponowo-rdzeniowej. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o moich chorobach, zobacz pod Moje choroby. Długo przebywałam w inkubatorze.

Przebyłam posocznicę (sepsę), przetoczyli mi calą krew (może nie było tego dużo, ale chyba 100 procent całej mojej krwi), za co dziękuję moim lekarzom.

Szpital wraz z Mamą opuściłam po 45 dniach. Trochę urosłam (7 cm) i przybrałam na wadze (aż 1410 g), ale nadal jestem malutka.

Ponieważ byłam z Mamą w specjalistycznym szpitalu w Bytomiu, to podróż do domu w Pomorskie trochę trwała, bo musiałam być cewnikowana co 3-y godziny. Jak bedę rosła to chyba ta dolegliwość ustąpi.

Mieszkam w Żukowie koło Gdańska. Co tydzień jeżdżę z Mamą do Poznania leczyć moje końsko-szpotawe stópki. Profesor wykręca (w dobrej wierze) moje stópki, gipsuje, potem zdejmuje gips, znowu wykręca, zdejmuje i znowu...

teraz chyba ponacina moje biedne ścięgna Achillesa, ale to normalne (zgodne "ze sztuką"). To jest dobry lekarz i zna się na rzeczy.

 

WIĘCEJ O MOICH CHOROBACH:

 

Przepuklina oponowo-rdzeniowa.

Jest to najcięższy i najbardziej złożony typ rozszczepu kręgosłupa. Jest to wada otwarta dotycząca nie tylko kręgosłupa, ale przede wszystkim rdzenia kręgowego.

Część rdzenia kręgowego oraz nerwów wychodzących z rdzenia znajduje się poza kanałem kręgowym i widoczna jest w postaci różnej wielkości guza na plecach dziecka.

Przepuklina nie jest pokryta skórą, tworzące powierzchnię guza opony lub rdzeń kręgowy mają bezpośredni kontakt z otoczeniem. Budowa rdzenia kręgowego w miejscu przepukliny jest zawsze nieprawidłowa.

Według różnych opracowań ten typ wady stanowi 90–95% przypadków rozszczepu kręgosłupa. 

(żródło:http://pediatria.mp.pl/choroby/noworodek/show.html?id=71208). Więcej tamże

  

Stopa końsko szpotawa wrodzona

Wrodzona stopa końsko-szpotawa jest to zniekształcenie rozwojowe. Deformacja ta składa się z następujących komponent: końskość (utrwalone zgięcie podeszwowe), szpotawość (odwrócenie podeszwy do środka) oraz przywiedzenie przodostopia.We wrodzonej stopie końsko-szpotawej zniekształcenie dotyczy głównie stępu. Kości stępu znajdują się w maksymalnie wymuszonych pozycjach zgięcia, przywiedzenia i odwrócenia. Kość skokowa jest ustawiona w zgięciu podeszwowym. Jej szyjka jest skręcona przyśrodkowo i podeszwowo, a głowa ma kształt klina. Kość łódkowata jest przemieszczona przyśrodkowo, blisko kostki przyśrodkowej i leży na przyśrodkowej stronie głowy kości skokowej. Pięta jest przywiedziona i odwrócona pod kością skokową.

(źródło: http://www.klinika.net.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=106%3Akonczyna-dolna&Itemid=89&limitstart=9) Więcej tamże.

 

Porażenie kończyn dolnych

Najczęstszą przyczyną porażenia kończyn dolnych jest uraz rdzenia kręgowego. W leczeniu największe znaczenie ma wcześnie podjęta i systematycznie prowadzona rehabilitacja.

Porażenie kończyn dolnych (paraplegia) może pojawiać się w przebiegu wielu różnych chorób. Do porażeń tych najczęściej dochodzi z powodu urazów kręgosłupa i rdzenia kręgowego.

Objawy: osłabienie siły mięśniowej, aż do zupełnego porażenia mięśni obu kończyn dolnych. Mięśnie są nadmiernie sztywne lub, przeciwnie, bardzo wiotkie. Pojawiają się też inne dolegliwości, np. zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca.

 

Największe znaczenie ma rehabilitacja. Rokowanie jest bardzo różne: dobre w zapaleniu rdzenia, znacznie gorsze w jego urazach.

(źródło: http://zdrowie.wieszjak.polki.pl/encyklopedia-zdrowia/255190,Porazenie-konczyn-dolnych-porazenie-czterokonczynowe.html)

 

 

Pęcherz moczowy neurogenny

Neurogenny, hiperrefleksyjny pęcherz moczowy: występuje po uszkodzeniach rdzenia kręgowego powyżej ośrodka krzyżowego mikcji; w tym przypadku odruch wypierania jest zachowany, lecz jako niekontrolowany korowo, jest niezależny od woli. Hiperrefleksyjny pęcherz moczowy zazwyczaj występuje w wyniku urazów; może być również skutkiem uszkodzeń naczyniowo-mózgowych lub występować w trakcie innych schorzeń, tj.: chorobie Parkinsona, neoplazjach mózgu czy stwardnieniu rozsianym.

(źródło: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,111848,9416828,Pecherz_moczowy_neurogenny.html)

 

 

Dysplazja stawów biodrowych

Wrodzone wadliwe ukształtowanie się stawu biodrowego (dysplazja) jest jedną z najczęściej notowanych wad wrodzonych wśród ludzi białej rasy. Tą wadą obarczonych jest od 5 do 6 proc. dzieci. Bezpośredniej przyczyny u konkretnego dziecka zwykle nie udaje się ustalić. Do powstania takich nieprawidłowości dochodzi najczęściej w czasie życia płodowego, a istniejące zmiany mogą się nasilić w okresie okołoporodowym. Przed porodem nie można stwierdzić, czy dziecko urodzi się z dysplazją. Wadę diagnozuje się w pierwszych dniach życia. 

Dysplazją stawów biodrowych nazywamy wrodzone wadliwe ukształtowanie się stawu biodrowego. Najczęściej przejawia się to tym, że panewka stawu biodrowego jest nieodpowiednio wykształcona, za płytka i za mała, aby dokładnie objąć głowę kości udowej, która ma tendencję do odchylania się na zewnątrz i może przemieszczać się poza staw. Najbardziej nasilonym stadium dysplazji jest zwichnięcie stawu biodrowego. Dysplazja może dotyczyć jednego stawu biodrowego lub obu.

 

(źródło: http://www.doz.pl/czytelnia/a140-Dysplazja_stawow_biodrowych)